Асоціація українських редакторів . Блог . Редактор-фрілансер . Які моделі ціноутворення використовувати редакторам-фрілансерам?

Які моделі ціноутворення використовувати редакторам-фрілансерам?

Продавати послуги — продавати свій час і досвід, тому встановлення погодинної оплати має сенс. Завдяки прикладним діаграмам ви зможете легко розрахувати розумну цифру.

Такий різновид оплати найкраще застосовувати для короткотривалих проєктів, наприклад, статей та оповідань. Щоправда оцінювання за такою моделлю може зайняти більше часу, ніж саме виконання роботи.

Я працюю з кількома клієнтами, які надсилають мені прес-релізи та короткі статті, які часто потрібно редагувати протягом одного-двох робочих днів. Погодження погодинної ставки на початку відносин означає, що мені не потрібно переглядати кожен документ, щоб визначити справедливу оплату.

Щоб брати плату погодинно, потрібно вирішити, як ви будете визначати час роботи:

Що б ви не вирішили, переконайтеся, що не берете подвійної оплати. Наприклад, якщо ви виставляєте рахунок за чверть години, не додавайте до свого часу короткі робочі перерви. Вони будуть покриті округленням (так, так, округлювати — це нормально).

Додаткові міркування:

Якщо ви наближаєтеся до визначеного часу або годинного ліміту й вважаєте, що перевищите його, зупиніться. Повідомте клієнта про ситуацію та разом вирішіть, як розв’язати проблему.

Така модель ціноутворення є стандартною для багатьох видавництв і друкованих видань. Поширеною варіацією є оплата за
1 000 або 2 500 слів. Один раз визначивши ставку за кількість слів, легко корегувати її для сторінки чи більше.

Переконайтеся, коли ви та ваш клієнт домовляєтеся про підрахунок слів: до чи після редагування. Найчастіше редактори обчислюють кількість слів до редагування, адже ви повинні прочитати всі ці слова й визначити, що з ними робити. За цю роботу вам зобов’язані платити.

З урахуванням плати за сторінку ви та клієнт повинні мати однакове визначення їх кількості. Зазвичай сторінка рукопису має 250 слів, хоча в одного клієнта я бачив і 400.

Для макетів (при коректурі), сторінка, імовірно, буде буквально сторінкою у файлі незалежно від того, скільки там слів. Оскільки перегляд деяких сторінок займе набагато більше часу, ніж інших, оцініть, чи справедлива ставка в середньому для всього проєкту.

Це хороший різновид оплати і для короткотривалих, і для тривалих проєктів. Ба більше, ви отримуєте винагороду за швидкість на відміну від погодинної оплати. І погодинна ставка, і ставка за кількість слів дають змогу встановити ціну, яку вам не доведеться узгоджувати окремо для кожного надісланого вам документа. 

З тривалими проєктами не тільки ви отримуєте винагороду за кваліфіковане редагування, а й клієнт точно знає, скільки коштуватиме проєкт. А виставлення рахунків на виплат підтримує надходження грошей.

Багато досвідчених редакторів надають перевагу стягувати одну плату за весь проєкт, коли це можливо. Як і за попередній різновид оплати, ви отримуєте винагороду за швидкість редагування, що приходить із досвідом.

Таку модель ціноутворення найчастіше використовують для більших та складніших проєктів — редагування книги або серії документів, наприклад, набору пропозицій щодо грантів.

Ви також можете обрати плату за проєкт, коли він міститиме інші завдання, окрім власне редагування, як-от форматування документа або зустріч із клієнтом.

Однак плата за проєкт не звільняє вас від погодинної ставки чи ставки за кількість слів. Ви будете використовувати той чи той різновид для обчислення справедливої ​​плати. Обов’язково переконайтеся, що ви правильно підрахували кількість слів для проєкту. Рукопис, який має на 10 000 слів більше за визначену кількість, означає, що робота займе більше часу, і ви загалом заробите менше. З цієї причини я додаю обмеження на кількість слів до кошторису проєкту. Усе, що перевищує зазначені межі, обумовлює перерахування плати.

Додаткові міркування:

Плата за окрему частину тексту, зокрема за примітку або заголовок глосарію, не є настільки поширеною. Однак, якщо це відповідає проєкту, то чому б ні! Переконайтеся, що ви з клієнтом належно узгодили визначення частини матеріалу, адже всі частини мають бути однаковими. Не забудьте також підрахувати точну кількість часу, яка знадобиться для редагування кожного фрагменту твору.

Менш поширеною є фіксована плата за встановлений час, наприклад, X XXХ грн/місяць за будь-яку роботу, яка може бути передана вам протягом цього часу. Власне кажучи, клієнт заздалегідь бронює ваш час щомісяця. Ви можете встановити обмеження на кількість годин, коли ви будете вільні, і скільки роботи ви будете виконувати за цю плату. Ці показники мають бути відповідними протягом тривалого часу, щоб плата в середньому була справедливою.

Заздалегідь обговоріть час виконання роботи. Часто з фіксованою платою від вас очікують відмови від будь-якої іншої діяльності, щоб розпочати проєкт клієнта. Для надання йому пріоритетності оплату здійснюють заздалегідь.

Незалежно від того, який різновид оплати ви обрали, визначте бажану ставку погодинно та за кількістю слів. Якщо новий клієнт захоче чогось іншого, що не входить до вашого звичного тарифного плану, ви зможете швидко виявити гнучкість. Однак пам’ятайте, що ваш тарифний план — це ваша справа. Якщо ви не хочете ділитися ним, то можете цього не робити.

Це аж ніяк не вичерпний перелік різновидів оплати. Ви можете виміряти свою роботу та час будь-яким способом, який найкраще підходитиме вам, вашому клієнтові та проєкту. Ви також можете обирати різні моделі ціноутворення для різних робіт чи замовників. Я регулярно використовую погодинну ставку, ставку за проєкт та його частину для своїх клієнтів. Якщо хтось захотів би платити за кількість слів, я б із задоволенням погодився.

Це ваша справа. Ви можете скласти правила, проте ключовим є гарантія того, що ваш час та досвід буде чесно оплачено.

Джерело: Erin Brenner. What type of pricing structure should freelance editors use? з aceseditors.org

Переклад та редагування перекладу: Олена Поліщук

Фото автора Ivan Samkov з Pexels.