Асоціація українських редакторів . Блог . Редактор-фрілансер . 21 порада щодо співпраці з редакторами і коректорами на фрілансі

21 порада щодо співпраці з редакторами і коректорами на фрілансі

Коли плануєте проєкт

 1. Зберігайте рукопис простим. Якщо ви автор, подумайте, як найкраще підготувати його. А якщо ви головний редактор, то розкажіть авторам, як правильно підготувати їхні тексти.
 2. Чітко розумійте відмінність між редагуванням і коректурою та те, чому вони однаково важливі. Якщо ви не впевнені, перегляньте популярні запитання на CIEP.
 3. Пам’ятайте, що для редагування / коректури потрібний час. Визначте свій бюджет і будьте реалістичні щодо того, що можна отримати від фрілансера за цю суму.
 4. Цікавтеся, чим займаються різні фрілансери, які у них особливі спеціалізації і навички.
 5. Оберіть когось, хто має хорошу підготовку та / або досвід і відповідну спеціалізацію, де це можливо. Якщо ви обрали мене як свого фрілансера — довіртеся мені. І якщо я хочу й можу взяти на себе більше відповідальності, подумайте про те, щоб використовувати мене як менеджера проєкту.
 6. Налаштуйтеся на ефективну комунікацію між автором і редактором. Якщо ви автор, визначте свої вимоги та очікування. Якщо ви новинний редактор, переконайтеся, що автор буде доступний у потрібний час для відповідей на мої запитання, або поділіться моїми контактами.
 7. Визнайте, що для високоякісного тексту необхідні не тільки редагування та коректура, а й стиль. Якщо у вас немає пам’ятки з редакційною політикою про стиль, будь ласка, зробіть таку пам’ятку.
 8. Будь ласка, не надсилайте контракт із великою кількістю професіоналізмів, які не стосуються мене як фрілансера. Якщо у вас немає шаблонного контракту, то, можливо, вам підійде мій список положень та умов.
 9. Добре проінформуйте своїх фрілансерів, платіть оперативно та максимально використовуйте їхній досвід. Якщо ви це зробите, то отримаєте найкращих фрілансерів, які значно полегшать вашу роботу, залишаться в бізнесі та будуть лояльними до вас.

Коли надсилаєте матеріал

 1. Тримайте мене в курсі. Повідомте про роботу, яка надійде, і, якщо графік зміниться, повідомте мене в розумні терміни про це. Так я зможу виконати ваше замовлення вчасно.
 2. Не визначайте не реально коротких термінів, які змушують мене працювати понаднормово. Якщо ви хочете, щоб я працював ночами чи на вихідних, то будьте готові доплатити за це.
 3. Будь ласка, переконайтеся, що ви надаєте мені всі необхідні фінальні документи для редагування та коректури, а також відповідну інформацію про проєкт і учасників.
 4. Стислий та вичерпний бриф дасть змогу мені вирішувати самостійно, не відволікаючи вас, і заощадить ваші час та гроші. Перш ніж його писати, перегляньте текст або декілька глав. Подумайте, що ви хочете, щоби я зробив, а якщо ви не переглядали матеріалу, то скажіть про це.
 5. Зі мною варто будувати міцні робочі відносини. Запитайте мене, чи є способи, якими мою роботу можна спростити чи зробити ефективнішою. Можливо, ви нічого не зможете зробити, але буває, що дія, яка не забере у вас багато часу, заощадить багато мого.
 6. Радьтеся зі мною. Багато фрілансерів мають багаторічний досвід і різноманітних клієнтів, тому я, можливо, раніше стикався з подібними проблемами. Ви наймаєте експерта, а я можу врятувати вас від винаходу нового велосипеда.

Коли я працюю

 1. Ставтесь до мене як до учасника своєї команди. Заохочуйте мене ставити запитання за потреби, щоб пояснити бриф або розробити шляхи розв’язання будь-яких проблем, які я можу помітити.
 2. Пам’ятайте, що я часто маю кілька проєктів водночас. Коли ви телефонуєте мені, запитайте, чи це зручний час. Не забувайте також, що, можливо, я не зможу відразу розпочати вашу роботу.
 3. Якщо ви збираєтесь у відпустку, будь ласка, скажіть мені до кого мені звертатися за вашої відсутності. Якщо ви залишаєте посаду — познайомте мене з вашим наступником.

Коли я надіслав свою роботу

 1. Будь ласка, підтвердьте, що ви отримали своє замовлення.
 2. Виділіть трохи часу (приблизно 20 хвилин), щоби дати конструктивну відповідь. Повідомте, чи хороша робота, чи щось не так, як очікували.
 3. Будь ласка, надішліть мені покликання після публікації. Я із задоволенням почитаю!

Джерело: редакція Chartered Institute of Editing and Proofreading.

Переклад та редагування перекладу: Анастасія Ленська, студентка 3 курсу освітньої програми “Видавнича діяльність та медіаредагування” Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.
Зображення  Daniel Thomas на Unsplash.