Асоціація українських редакторів . Блог . Саморедагування . Перестаратися в редагуванні? Неможливо!

Перестаратися в редагуванні? Неможливо!

Поговоримо про читання, редагування та оцінювання власного тексту. Я не можу відправити свою роботу редакторові, не прочитавши її вголос щонайменше тричі. І коли мені повертають рукопис для перевірки, я знову читаю його вголос.

Це навіть розважає. Це привід для того, аби зібратися на задньому подвір’ї, поїсти, попити, покурити сигару з видом на озера.

І все одно редактор знайде щось неправильне. Завжди. Нещодавно, коли я читала свою книгу «Відлуння Едісто» (Echoes of Edisto), я побачила помилки. Якісь маленькі недоліки, які я, або редактор, або технічний редактор повинні були виправити. Ці маленькі помилки бачили багато людей, і це засмучувало мене до напівсмерті. В редагуванні все необхідно помічати та виправляти.

Чому це відбувається?

Тому що редагують люди. Жодна комп’ютерна програма не може повністю зредагувати рукопис.

Завдяки сучасним технологіям, кожен автор чи видавець може повернутися і ще раз завантажити виправлену копію тексту, але ніколи не можна виправити перше враження читача, який знайшов помилку. Я впевнено стверджую, що ніколи не читала книжки без жодної помилки, але коли я знаходжу їх у своїх текстах, то почуваюся вкрай погано.

Коли редагуєте, то читайте роботу вголос. Що більше разів, то краще (в розумних межах). Попросіть когось це прочитати, щоб подивитися на текст іншими очима. Ви навіть можете використовувати мобільні застосунки чи програми, які читають твір вголос, коли Ви, наприклад, гуляєте. Раджу спробувати ReadAloud або NaturalReader.

Зверніть увагу

Відкладіть рукопис і прочитайте його через декілька тижнів чи місяців, коли Ваш мозок вже не пам’ятатиме, як Ви писали. Надішліть роботу своїм бета-читачам: групі людей, якій Ви довіряєте, щоб вони прочитали та вказали на недоліки.

Звісно, Ви хочете, щоб ваша робота була бездоганною, але помилки все одно будуть. Більшість редакторів можуть пробачити одну помилку в невеликій частині тексту, можливо дві. Видавець пробачає одну помилку на кожні 10 тис. слів. Але коли у фрагменті є помилки кожні 500 слів… Є шанси, що редактори і видавці не захочуть більше з Вами працювати.

Є мільйон способів зредагувати свою роботу. Тож використовуйте їх усі.

Джерело: C. Hope Clark. You Cannot OvereditBookBaby Blog.
Опубліковано: 8 січня 2018 р.
Переклала та зреферувала для інформаційного порталу видавців для видавців ВидРА Марія Глух.